<< Powrót do listy postów
blog-post image

Światła przeciwmgielne 

Jesteś aktywnym kierowcą? W takim razie zapewne nie raz byłeś świadkiem niewłaściwego użycia świateł przeciwmgielnych. Niezbyt często podróżujesz? Pewnie zastanawiasz się, jak te światła włączyć i nie do końca wiesz, kiedy je użyć. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego ich używanie jest tak istotne w czasie mgły.

Tylne światła przeciwmgielne sprawiają (a ich posiadanie jest obowiązkowe!), że jesteś widoczny na drodze w czasie anomalii pogodowych (mgła, silne opady deszczu, śniegu, dym, smog), natomiast zadaniem przednich jest zwiększenie widoczności przed pojazdem. 

Ciekawostka

Pomimo charakterystycznej nazwy, włączanie przedniego światła w czasie skrajnie złych warunków pogodowych lub bardzo gęstej mgły może spowodować odwrotny do zamierzonego skutek – pogorszenie widoczności (przed maską pojazdu pojawia się charakterystyczna „biała ściana”) – dlatego ich włączanie w czasie mgły wcale nie jest takie oczywiste (poza tym nie każdy samochód je posiada). 

Przednie światło przeciwmgielne

Zarówno przednie, jak i tylne światła muszą spełniać ściśle określone wymogi. Strumień światła jest bardzo intensywny, w związku z czym, według ogólnych przepisów w Europie, przednie powinny znajdować się blisko powierzchni jezdni i zamontowane minimum 25 cm nad ziemią. Jest to spowodowane tym, że bliżej podłoża mgła jest rzadsza, w związku z czym światło nie rozproszy się nadmiernie na kropelkach mgły i znajdzie swoje ujście na jezdni, odpowiednio doświetlając drogę – tym samym spełni swoją funkcję poprawienia widoczności. Przednie światło ma barwę żółtą lub białą – analogicznie do pozostałych świateł z przedniej części pojazdu.

Sytuacją wyjątkową, podczas której można użyć przednich świateł przeciwmgielnych w normalnych warunkach pogodowych od świtu do zmierzchu, są kręte drogi – odpowiednio oznaczone znakami drogowymi. Zwłaszcza w chwili zmierzchu przednie światło przeciwmgielne idealnie doświetli jezdnie, co pozwoli uniknąć niekontrolowanego zdarzenia. 

Tylne światło przeciwmgielne

Według przepisów światło przeciwmgłowe tylne nie może znajdować się wyżej niż 100 cm i niżej niż 25 cm od powierzchni jezdni oraz bliżej niż 10 cm od światła „stop”. Powodem jest jego intensywność – w innej konfiguracji mogłoby bardzo oślepiać pozostałych użytkowników dróg. Podobnie, jak większość świateł tylnych, również to ma barwę czerwoną. 

Zasady używania świateł przeciwmgielnych 

W przypadku świateł przednich sprawa jest prosta – jeżeli samochód je posiada, kierujący pojazdem sam decyduje, kiedy je włączyć. Na podstawie oceny panujących w danej chwili warunków drogowych stwierdza, czy są mu potrzebne i czy rzeczywiście poprawią widoczność. Użytkowanie świateł tylnych ma natomiast ściśle określone przepisy określone w Kodeksie ruchu drogowego, w tym zapis: „Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.”* Mówiąc językiem potocznym – przy bardzo słabej widoczności spowodowanej, na przykład.: gęstą mgłą („mleko”), intensywnymi opadami śniegu czy dymem, należy włączyć tylne światło przeciwmgielne i wyłączyć je od razu, gdy warunki na drodze ulegną poprawie (wróci widoczność). 

Kary za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych

Kierowcy nierzadko zapominają wyłączyć świateł przeciwmgłowych po wyjechaniu z gęstej mgły, a tym samym oślepiają innych użytkowników dróg. 

Jeżeli sytuację zauważy Policja, grozi mandat w wysokości: „200 zł i 2 punkty karne za niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, 200 zł i 4 punkt karny za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu”.**

*Źródło: Komenda Miejsca Policji w Łodzi: http://www.lodz.policja.gov.pl/eld/ruch-drogowy/informator/2172,Uzywanie-swiatel-przeciwmglowych.html

**Źródło: Policja: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/1162,Ze-swiatlami-bezpieczniej.html