Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Zakup używanego samochodu jest niekiedy niczym gra na loterii. Tym bardziej bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej tego, co i w jaki sposób sprawdzić przed dokonaniem inwestycji. Ukryte wady, wyeksploatowane części czy cofnięte liczniki przebiegu to powszechne problemy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić. Oto kilka najważniejszych kwestii dotyczących tego, jak sprawdzić samochód przed zakupem!

Turbosprężarka – prawidłowe użytkowanie i regeneracja

Turbosprężarka – prawidłowe użytkowanie i regeneracja

Turbosprężarka jest elementem mocowanym w silniku, a napędzana przez gazy wylotowe motorów spalinowych, czyli spaliny, które wydobywają się z silnika. W efekcie działań zwiększa moc silnika. W niniejszym arykule zawarliśmy najważniejsze informacje na temat jej właściwego użytkowania oraz podaliśmy różnicę pomiędzy regeneracją a wymianą.

Różnica między kolizją a wypadkiem

Różnica między kolizją a wypadkiem

Pojęcia, które niezwykle często mylą się kierowcom, to kolizja i wypadek. Różnica jest zasadnicza i zdecydowanie warto ją znać, zwłaszcza w momencie, gdy dzwonimy po wybrane służby porządkowe czy medyczne. W niniejszym artykule znajdziesz obie definicje.

Sezonowa wymiana oleju i filtrów 

Sezonowa wymiana oleju i filtrów 

Sprawny i wieloletni samochód jest wtedy, gdy regularnie o niego dbamy. W szczególności mamy na myśli regularną wymianę olejów i filtrów. Dlaczego to takie ważne? Między innymi po to, żeby nie zatrzeć silnika lub nie doprowadzić do innych uszkodzeń w pojeździe. 

Awaria na autostradzie, co teraz?

Awaria na autostradzie, co teraz?

Przebita opona może się zdarzyć w każdym momencie podróży. Dzieje się tak, gdy najedziemy na coś ostrego (zwykle jest to gwóźdź) lub wcześniej doszło do usterki, a w trakcie jazdy uszło powietrze. Niniejszy artykuł zawiera informacje, jak zachować się na autostradzie w momencie wystąpienia awarii, czyli w miejscu skrajnie niebezpiecznym dla podróżujących tym pojazdem.

Jakie czynności trzeba wykonać po stłuczce?

Jakie czynności trzeba wykonać po stłuczce?

Uderzyłeś w samochód lub ktoś wjechał w Ciebie? Wiesz, że nie zawsze musisz wzywać policję? Przyjazd służb oznacza mandat i punkty karne dla sprawcy – jeżeli sytuacja jest jasna, po co narażać go na dodatkowe koszty. Jeśli nie ma AC, czeka go jeszcze naprawa swojego auta z własnej kieszeni, po co mu dokładać.

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Dobrze przygotowany do sprzedaży egzemplarz pojazdu bardzo szybko znajdzie nowego właściciela. W tym wpisie zrobiliśmy zestawienie czynności, które warto wykonać tuż przed wystawieniem auta na portale ogłoszeniowe. Oczywiście z zachowaniem się fair wobec kupującego – za którego bezpieczeństwo poniekąd odpowiadasz, sprzedając mu swój samochód.

Ubezpieczenie Autocasco (AC)

Ubezpieczenie Autocasco (AC)

Ceny polisy ubezpieczenia różnią się w zależności od rodzaju pojazdu, wieku, zakresu, który obejmuje. W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat AC oraz jak dobrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Sprawdź szczegóły i nie przepłacaj! 

Rodzaje świateł w samochodzie

Rodzaje świateł w samochodzie

Temat niby oczywisty, a nierzadko spotykamy się z tym, że tuż po egzaminie wiele osób zapomina, do czego służą dane światła. Szczególnie widoczne zjawisko w przypadku słabej widoczności (brak dodatkowych świateł) lub wcale niedużej mgły (kiedy to niesłusznie włączane są światła przeciwmgielne). 

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Jedziesz samochodem i nagle włącza się czerwona dioda! To już pora, żeby panikować czy dopiero ostrzeżenie, że zbliżają się motoryzacyjne kłopoty? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolek w pojeździe, sprawdź i jeździj spokojnie. 

Jak przewozić zwierzęta w pojeździe?

Jak przewozić zwierzęta w pojeździe?

Pewnie wielokrotnie byłeś świadkiem niewłaściwego przewożenia zwierzęta w pojeździe. To każdy z tych przypadków, w których widziałeś psa wystawiającego szybę za głowę. Zdarza się nawet, że mniejsze zwierzęta podróżują po samochodzie, przechodząc swobodnie z przodu na tył auta i odwrotnie – to dalece niewłaściwe i niebezpieczne. 

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

W Polsce mamy obowiązek przewożenia dzieci do wzrostu 150 cm w fotelikach – niezależnie od tego, ile skończyły lat. Oczywiście wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa i wielokrotnymi testami zderzeniowymi. W tym artykule opisaliśmy, jakie są obecne przepisy dotyczące przewożenia najmłodszych. 

Światła przeciwmgielne 

Światła przeciwmgielne 

Jesteś aktywnym kierowcą? W takim razie zapewne nie raz byłeś świadkiem niewłaściwego użycia świateł przeciwmgielnych. Niezbyt często podróżujesz? Pewnie zastanawiasz się, jak te światła włączyć i nie do końca wiesz, kiedy je użyć. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego ich używanie jest tak istotne w czasie mgły.

Łańcuchy na koła – najważniejsze informacje

Łańcuchy na koła – najważniejsze informacje

Zimy w Polsce w ostatnich latach nie wymuszały na kierowcach pojazdów łańcuchów na koła. Czasem w górskich rejonach, jednak w mieście już każdy zapomniał, jak to kiedyś bywało. Niemniej warto wiedzieć, jak i jakiego rodzaju łańcuchy zastosować w razie potrzeby, aby nie uszkodzić opon i bezpiecznie dojechać do celu.

Sprowadzanie auta z Niemiec – czy to się opłaca?

Sprowadzanie auta z Niemiec – czy to się opłaca?

Oferty samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy nierzadko kuszą swoim opisem. Auto w idealnym stanie, jeździło po niemieckich drogach, więc mało wyeksploatowane. Postanowiliśmy szerzej przyjrzeć się temu tematowi i poniekąd wskazać Ci, na co warto zwrócić uwagę, kupując importowany pojazd. Wszelkie informacje znajdują się w tym artykule. 

Czy warto kupić używane auto z LPG?

Czy warto kupić używane auto z LPG?

Wielu kierowców decyduje się na zakup pojazdu z instalacją autogazu, ponieważ słyszeli, że jest taniej. Sprawdziliśmy, czy na pewno mniejszy zbiornik, przeglądy instalacji, czy sam montaż rzeczywiście, w ogólnym rozrachunku, kosztują mniej oraz jak LPG wpływa na pracę silnika. Wszystkie informacje zawarte są w tym artykule.

Taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych

Punkty karne bolą kierowców bardziej niż sam mandat, ponieważ po przekroczeniu magicznego progu 24, prowadzą do utraty prawa jazdy. Na szczęście wciąż automatycznie kasują się po upływie roku od momentu ich uzyskania, niemniej strach przed ich zdobyciem wciąż motywuje kierowców do przestrzegania prawa drogowego bardziej aniżeli mandat karny i obciążenie finansowe.

Taryfikator mandatów karnych

Taryfikator mandatów karnych

Często podróżujesz? Pewnie wiesz, jakie mniej więcej stawki obowiązują za przekroczenie prędkości. A znasz pozostałe kwoty za poszczególne wykroczenia znajdujące się w taryfikatorze mandatów karnych? Kilka najczęściej popełnianych kosztownych błędów kierowców zamieściliśmy w poniższym artykule. 

Jakie opony wybrać do swojego pojazdu?

Jakie opony wybrać do swojego pojazdu?

Wiesz, że opony są jednym z ważniejszych elementów eksploatacyjnych w pojeździe? Od nich może zależeć Twoje bezpieczeństwo w czasie podróży. Odpowiednie ogumienie odpowiada również za właściwe zachowanie się pojazdu na drodze, a czasem wpływa na obniżenie kosztów paliwa. Istnieje kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę. Poniżej lista.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Wielu kierowców narzeka na wysokie składki ubezpieczenia OC – a wiesz, czym są regulowane i z czego wynika ostateczna cena? Dlaczego właściwie jest obowiązkowe? Niejeden kierowca pomyślał – przecież mi nie jest potrzebne, nigdy nie doprowadziłem do kolizji ani wypadku drogowego. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia OC.

Kontrola trakcji (TCS – ASR, ESC, ESP)

Kontrola trakcji (TCS – ASR, ESC, ESP)

Okres zimowy bywa dla kierowców trudny ze względu na zmienną pogodę oraz często śliską nawierzchnię. Oprócz posiadania zimowego ogumienia, dobrze mieć w samochodzie system elektroniczny typu ASR lub ESP. Kontrola trakcji w pojeździe jest jednym z tych elementów, które poprawiają komfort jazdy i wpływają na poziom bezpieczeństwa podróżujących.

Najczęstsze usterki w używanych pojazdach

Najczęstsze usterki w używanych pojazdach

Wiesz, jakie są najczęstsze usterki w używanych samochodach? Nasze doświadczenie motoryzacyjne wskazuje na to, że wiele napraw pozakupowych jest powtarzalnych. Sprawdź poniższy artykuł, żeby wiedzieć, o co w przyszłości zapytać sprzedawcę podczas oględzin samochodu, który Cię interesuje.

Kontrola pasów bezpieczeństwa

Kontrola pasów bezpieczeństwa

W samochodzie jest kilka elementów, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w razie kolizji lub wypadku, w tym pasy. Bardzo ważne jest, żeby żaden z nich nie był zużyty i wciąż mógł spełniać swoją funkcję. Zastanawiałeś się, jak możesz sprawdzić, czy pasy bezpieczeństwa są w dobrym stanie?

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Diesel czy benzyna – co wybrać?

W świecie motoryzacji mamy zarówno zwolenników, jak i przeciwników samochodów w dieslu i benzynie. Powodem są skrajnie różne potrzeby, które mamy wobec pojazdów silnikowych. Jedni podróżują więcej, inni poruszają się tylko po mieście – który rodzaj paliwa i jaki silnik będzie w tej sytuacji lepszy?

Rzeczoznawca samochodowy czy Stacja Kontroli Pojazdów (SKP)?

Rzeczoznawca samochodowy czy Stacja Kontroli Pojazdów (SKP)?

Wciąż wielu użytkowników dróg nie wie, do kogo powinna się zgłosić, chcąc sprawdzić pojazd przed zakupem. Znaczna część nie jest też świadoma, że taka usługa jest dostępna na rynku motoryzacyjnym. Tym artykułem postaramy się to wyjaśnić oraz wskazać różnicę pomiędzy Rzeczoznawcą samochodowym a Stacja Kontroli Pojazdów (SKP), aby każdy miał szansę użytkować pojazd sprawny technicznie i nadający się do jazdy.

Dlaczego warto zlecać kontrolę pojazdu przed zakupem?

Dlaczego warto zlecać kontrolę pojazdu przed zakupem?

Kupowanie samochodu wcale nie należy do łatwych i przyjemnych zadań. Ofert jest tak wiele, że często nie wiadomo na co się zdecydować. Nierzadkim problemem okazują się również nie do końca uczciwi sprzedawcy, którzy wypełniając ogłoszenie, sprytnie zatajają ważne informacje. Jednak gdy podejmiesz już decyzję o zakupie danego pojazdu, warto udać się do wybranego specjalisty lub zlecić kontrolę zdalną i nie tracić czasu na przejechanie zbędnych kilometrów.