Ubezpieczenie Autocasco (AC)
Ceny polisy ubezpieczenia różnią się w zależności od rodzaju pojazdu, wieku, zakresu, który obejmuje. W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat AC oraz jak dobrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Sprawdź szczegóły i nie przepłacaj!
Autocasco jest o tyle dobre, że jest elastyczne. To znaczy umowa jest w pełni dopasowywana do Twoich indywidualnych potrzeb związanych z użytkowaniem pojazdu. Oczywiście są gotowe pakiety, z których możesz skorzystać, ale wielokrotnie klienci mają poczucie marnowania pieniędzy, ponieważ mają świadomość, że znaczna część zdarzeń ujętych w ofercie ma szansę się zdarzyć w jakimś mikrprocencie.
Autocasco (AC)
Czym jest dodatkowe ubezpieczenie AC, przed czym Cię chroni oraz co zapewnia?
AC jest formą dobrowolnego ubezpieczenia, dzięki któremu nie musisz się martwić o niespodziewane wypadki losowe. Dobry przykład takiej sytuacji stanowi zdarzenie, które opisaliśmy na naszym fanpage, a dotyczyło celowego uszkodzenia pojazdu na parkingu. Jeżeli sprawca nie zostanie odnaleziony, właściciel pojazdu będzie zmuszony pokryć koszty napraw z własnej kieszenie. Gdyby miał AC, całość szkody pokryłaby ubezpieczalnia, niezależnie od tego, czy sprawdza zostanie odnaleziony (wpis z dnia 13 marca: fanpage Lokalny Diagnosta).
Co ważne – ubezpieczenie autocasco pokrywa również uszkodzenie samochodu z własnej winy.
W zakres ubezpieczenia AC wchodzą:
- akty wandalizmu i celowe działania osób trzecich,
- działania sił natury (gradobicie, uszkodzenie pojazdu przez spadające drzewo, itp.),
- uszkodzenie pojazdu z własnej winy (również w przypadku zderzenia z innym pojazdem, którego byliśmy sprawcą),
- uszkodzenie szyb,
- kradzież pojazdu.
Wszystko jednak zależy od tego, co zawiera Twoja umowa. Warto tu podkreślić, że ze względu na to, że AC jest ubezpieczeniem dodatkowym i dobrowolny, konkretnej oferty nie regulują ustawy, co w praktyce oznacza, że ubezpieczyciele mają prawo ustalić własne warunki ochrony swoich klientów.
Jak nie przepłacić za AC?
Ubezpieczenie autocasco nierzadko odstrasza kierowców ceną. Niemniej jej wysokość determinuje kilka czynników, w tym:
- wybrany zakres ubezpieczenia – wysokość udziału własnego, sposób likwidacji szkody, zniesienie amortyzacji części,
- rodzaj pojazdu – aktualny przebieg, wartość rynkowa, miejsce regularnego parkowania (np. garaż, osiedle, parking strzeżony), posiadanie ewentualnych systemów antywłamaniowych (antykradzieżowych).
Powyżej wspomnieliśmy, że ubezpieczenie AC nie jest regulowane jednolitymi przepisami, co oznacza, że ceny mogą się znacznie różnić u różnych agentów ubezpieczeniowych. Dlatego zawsze warto zrobić rozeznanie rynku, porównać kwoty i wybrać najbardziej zbliżoną do założonego budżetu.
Pakiety ubezpieczenia AC
Wyróżnia się 2 pakiety ubezpieczenia autocasco: pełne i mini AC.
W pełnym zawierają się:
- zderzenia naturalne,
- wypadki,
- kolizje,
- kradzież.
Po zdarzeniu towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się z warsztatem bezpośrednio – czyli niezależnie od wysokości szkody, pokrywa pełną kwotę naprawy. Kierowca nie musi się o nich martwić. Dodatkowo wycena szkody dotyczy oryginalnych części – zarówno ich zakupu, jak i montażu (przeprowadzenia warsztatu).
Pakiet mini AC:
Obejmuje wybrane ryzyka/zagrożenia drogowe, w tym:
- pożar,
- szkodę całkowitą,
- uszkodzenie z udziałem osób trzecich (np. zarysowanie, zalanie lakierem, itp.),
- kradzież pojazdu.
Po ustaleniu wysokości szkody, ubezpieczalnia wypłaca klientowi gotówkę, a wycena odbywa się na podstawie cen rynkowych części zamiennych, jednak stosunkowo dobrej jakości. Często wtedy okazuje się, że do naprawy pojazdu należy dołożyć kilka złotych z własnej kieszeni. Wciąż jednak taka kalkulacja się opłaca.
Każdy kierowca ma swoją unikatową historię drogową, dlatego ceny pakietów ubezpieczenia AC są bardzo różne. Decydując się na zakup, sprawdź oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
Szerokiej drogi ze spokojną głową życzy Lokalny Diagnosta.