<< Powrót do listy postów
blog-post image

Awaria na autostradzie, co teraz?

Autostrada jest niebywale niebezpiecznym miejscem dla usterki pojazdu. Samochody poruszające się po jezdni są rozpędzone do prędkości minimum 100 km/h, a dodatkowo wielu kierowców jest w trakcie wielogodzinnej i jednostajnej podróży. Ich skupienie jest znacznie mniej głębokie, aniżeli w mieście, gdzie cały czas musi być czujny i wykonywać odpowiednie manewry. W związku z czym zabezpieczenie się przed ewentualnymi negatywnymi skutkami awarii jest najważniejszym elementem, jaki należy wykonać tuż po zatrzymaniu pojazdu.

Know-how, czyli co zrobić, gdy dojdzie do awarii pojazdu na autostradzie

  1. Obojętnie, jakiego rodzaju usterki doświadczysz, od razu skieruj pojazd na pobocze – dojedzie o własnych siłach, nawet w przypadku awarii silnika. NIE ZOSTAWIAJ POJAZDU NA PASIE RUCHU!
  2. Włącz światła awaryjne.
  3. Załóż kamizelkę odblaskową – z tego względu dobrze mieć ją w schowku od strony pasażera lub pod/za siedzeniem. Zwykle mamy w nawyku trzymać ją w bagażniku – w przypadku autostrady wyciągnięcie jej stamtąd stanowi dla Ciebie zagrożenie.
  4. Umieszczamy trójkąt ostrzegawczy w odległości ok. 100 m za samochodem („na oko” to około 150-170 Twoich kroków).
  5. Jeżeli korzystasz z aplikacji mobilnych (Yanosik, Google Maps), które ostrzegają innych użytkowników o różnych zdarzeniach drogowych, oznacz się – dzięki temu na nowo rozbudzisz ich czujność. Wbrew pozorom spora ilość kierowców ma stale włączone powiadomienia.
  6. Jako że przebywanie na pasie awaryjnym na autostradzie jest skrajnie niebezpieczne, do czasu uzyskania pomocy, najlepiej przejść za barierki i tam poczekać na pomoc drogową. 
  7. Z autostrady może Cię wziąć tylko pomoc drogowa! Nie ma możliwości, żeby przyjechał kolega i sholował Twój samochód!
  8. Jeżeli odpowiednio zabezpieczyłeś miejsce awarii, poinformuj służby autostrady o zdarzeniu oraz podaj swoje położenie. Zwykle kontakt znajduje się na bilecie autostradowym lub możesz skorzystać z telefonów alarmowych, które są postawione przy drodze.*
  9. Dopiero gdy na miejscu pojawi się pomoc, można przystąpić do ewentualnego usunięcia usterki (w przypadku złapania gumy) lub rozpoczęcia działań związanych z zabraniem pojazdu na lawecie przez pomoc drogową.
  10. Pamiętaj, że niewłaściwe oznaczenie pojazdu dotkniętego awarią, może skutkować mandatem oraz punktami karnymi.

*Kolumny alarmowe umieszczone są na autostradzie co 2 km. Naciśnij przycisk i poczekaj na zgłoszenie się operatora. „Telefony” te mają wbudowany lokalizator, dlatego po zgłoszeniu osoba po drugiej stronie dokładnie wie, w którym miejscu na autostradzie się znajdujesz. 

Jeżeli wzywasz pomoc przez swój telefon, podaj operatorowi numery widoczne na przydrożnych słupkach pikietażowych, ustawianych co 100 m. Od góry znajduje się numer drogi (np. A4, A1), a poniżej kilometr, na którym się znajdujesz oraz hektometr (setki metrów).

Ewentualne holowanie pojazdu wykonuje się w sytuacjach wyjątkowych i może je wykonać TYLKO pomoc drogowa! Holowanie odbywa się do miejsca obsługi podróżnych lub najbliższego wyjazdu z autostrady.

Nigdy nie przystępuj się naprawy samochodu sam! To skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne!

Jeżeli udało Ci się z pomocą odpowiednich służb usunąć usterkę na miejscu, dziękujemy za pomoc i dołączamy się do ruchu z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

_____________________

Chcesz sprawdzić, co stało się z Twoim samochodem? Skorzystaj z usług Lokalnego Diagnosty