<< Powrót do listy postów
blog-post image

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

W Polsce mamy obowiązek przewożenia dzieci do wzrostu 150 cm w fotelikach – niezależnie od tego, ile skończyły lat. Oczywiście wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa i wielokrotnymi testami zderzeniowymi. W tym artykule opisaliśmy, jakie są obecne przepisy dotyczące przewożenia najmłodszych. 

Czy jest jakiś rodzaj pojazdu, w którym można nie posiadać fotelika dla dziecka?

Tak. I dotyczy licencjonowanych taksówkarzy. W chwili, gdy przewożą dzieci bez fotelika, są chronieni prawem. Niemniej przejazd taki jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny, aniżeli gdyby taksówkarz jednak zadbał o chociaż jeden egzemplarz fotelika w swoim aucie. 

Innym typem pojazdu jest autobus, w którym również, według obowiązujących w Polsce przepisów, dziecko może jechać bez fotelika, nawet gdy zajmuje miejsce siedzące. 

Bezpieczny fotelik

Jeżeli nie masz taksówki lub autobusu, Twoim obowiązkiem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas transportu. W jaki sposób?

Regulamin nr 44 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG/ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji urządzeń przytrzymujących dla dzieci przebywających w pojazdach o napędzie silnikowym („urządzenia przytrzymujące dla dzieci”) zawiera jasno określone informacje na temat montażu:

„…fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci, zgodnego z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.

Bardzo ważne jest, aby fotelik był montowany zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupu przez producenta. Wielokrotnie zdarzyło się już bowiem, że dorośli nie doczytali, jak poprawnie zainstalować fotelik w pojeździe i dziecko się z niego wysunęło, a w skrajnych wypadkach, wypadło z samochodu. Chcieliśmy dołączyć kilka linków z podobnym zdarzeniami, aby uzupełnić nasz artykuł, ale pojawiło się ich zaskakująco dużo po wpisaniu w Google frazy „dziecko wypadło z fotelika podczas jazdy” lub „dziecko wypadło z pojazdu na zakręcie”. Uważamy, że edukacja w tym zakresie jest wyjątkowo ważna, dlatego zachęcamy Cię do przeczytania artykułów,  obejrzenia video i wypowiedzi ekspertów, którzy szerzej wypowiadają się w tej sprawie. Na stronie fotelik.info przeczytaliśmy fragment wywiadu z Panem Pawłem Kurpiewskim, biomechanikiem zderzeń, który podkreśla, że: „Prawidłowo zamontowany fotelik nie ma prawa wypaść z auta, zaś prawidłowo zapięte dziecko nie wypadnie z fotelika”.

Wracają do kwestii czysto technicznych. 

Przewodzić dziecko przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Wszystkie testy wykazują, że bezpieczniej przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy, zwłaszcza do 2. roku życia. Oczywiście wiele zależy od samego dziecka, ponieważ są takie, które nie będą w stanie jechać tyłem (o czym będzie świadczył na przykład głośny, powtarzający się przy każdej podróży płacz) i mimo wszelkich zaleceń, nie będzie to możliwe. Co ważne – przepisy tego nie regulują, są to tylko (i aż) analizy testów fotelików samochodowych przeprowadzone przez niezależne organizacje. Wykazały one, że jazda tyłem do kierunku jazdy chroni przed ewentualnymi urazami kręgosłupa lub szyjnymi w przypadku groźniejszej kolizji czy wypadku drogowego. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika?

  • Foteliki dla najmłodszych dzieci powinny w całości przylegać do siedziska kanapy, a kąt nachylenia pomiędzy linią pleców dziecka a pionem mieć ok. 40 stopni. 
  • Pasy bezpieczeństwa powinny być wytrzymałe, 5-punktowe (z dodatkowym pasem biodrowym) i zawierać nakładki niemowlęce/dziecięce, aby dziecku było wygodnie – w przypadku zderzenia drogowego pełnią funkcję amortyzującą.
  • Najbezpieczniejsze i najbardziej stabilne są foteliki z tak zwanym ISOFIXEM (montowane bezpośrednio do specjalnych uchwytów w pojeździe). Jednak nie każdy samochód posiada ten system. 
  • Fotelik w samochodzie musi być stabilny i dopasowany do profilu siedziska. 

I odwieczna zagadka – czy podstawka zamiast fotelika to dobre rozwiązanie?

Niezbyt. Fotelik zawsze lepiej zabezpieczy Twoje dziecko w czasie kolizji drogowej. Podstawka w zasadzie przed niczym nie chroni – może przed mandatem. Niemniej w kwestii bezpieczeństwa dziecka pozostawia wiele do życzenia.

Kupując używany samochód, sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa, które mają trzymać fotelik, są na pewno w dobrym stanie i nie zostały uszkodzone podczas stłuczki/wypadku. Skorzystaj z usług naszych ekspertów na stronie https://lokalnydiagnosta.pl

Zapraszamy również do przeczytania artykułu: Jak przewozić zwierzęta w pojeździe?