<< Powrót do listy postów
blog-post image

Jak przewozić zwierzęta w pojeździe?

Pewnie wielokrotnie byłeś świadkiem niewłaściwego przewożenia zwierzęta w pojeździe. To każdy z tych przypadków, w których widziałeś psa wystawiającego szybę za głowę. Zdarza się nawet, że mniejsze zwierzęta podróżują po samochodzie, przechodząc swobodnie z przodu na tył auta i odwrotnie – to dalece niewłaściwe i niebezpieczne. 

Pomijając już kwestie zdrowotne – wesoły piesek z głową poza pojazdem w czasie jazdy może nabawić się chorób oczu, uszu i nosa, a powodem jest zbyt duża ilość, nierzadko chłodniejszego, powietrza. 

Jeżeli masz jakieś zwierze, nigdy nie możesz mieć pewności, że zawsze zachowa się w ten sam sposób podczas podróży autem. Nawet jeśli dotychczas nie sprawiał kłopotów. Może się wydarzyć, że się wystraszy i zaatakuje pasażerów. A w przypadku zwierząt wędrujących, może niespodziewanie znaleźć się pod pedałem gazu czy hamulca. To jest moment. Dlatego niezwykle istotne jest, aby zapewnić zwierzętom odpowiedni transporter.

Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem yorka, czy owczarka niemieckiego, dotyczą Cię te same zasady bezpieczeństwa. Mniejsze zwierzęta zmieszczą się do specjalnych transporterów, większe mają dedykowane klatki do ich przewożenia. Warto mieć świadomość, że nawet podczas niegroźnie wyglądającej kolizji może dojść do poważnych obrażeń zwierzęcia lub osób znajdujących się tuż obok. Prawa fizyki są w tym przypadku bardzo proste – zderzenie przy prędkości 50 km/h sprawia, że nieodpowiednio przewożone zwierze stanowi śmiertelne zagrożenie. Jego waga zwiększa się kilkudziesięciokrotnie, co obrazowo oznacza, że mały 3-kilowy kotek staje się ponad 90-kilowym pociskiem.

Dodatkowo z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.): „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.” – co oznacza, że przewożąc zwierzęta w klatce, trzeba znać przepisy dotyczące przewożenia ładunku, tj:

Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.):

Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

– nie utrudniał kierowania pojazdem,

– nie ograniczał widoczności drogi.

Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia”.

Jak zamontować transporter lub klatkę?

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnej kraty z tyłu pojazdu, która oddziela część pasażerów od bagażnika. Taki sposób plus specjalny transporter lub klatka (przymocowana w odpowiedni sposób, aby się nie przemieszczała w czasie jazdy), sprawiają, że podróż ze zwierzęciem staje się znacznie bezpieczniejsza. 

Mały transporter bez problemu umieścisz za fotelem pasażera, który następnie wystarczy przesunąć w stronę klatki, tak, aby ją ustabilizować.

Umieszczając transporter lub klatkę ze zwierzęciem w bagażniku samochodu typu hatchback, van lub kombi, pamiętaj, aby ściągnąć tylną półkę. Dzięki temu Twój pupil nie będzie się bał i będzie mógł swobodnie oddychać. 

Aby nie przeżywać nieprzyjemnej sytuacji, najlepiej przygotuj wcześniej swoje zwierzę na podróż. Oswój je z klatką, daj obwąchać bagażnik, pokaż, że może czuć się bezpiecznie. 

W przypadku długiej, wielogodzinnej podróży, należy robić postój co 2-3 godziny, aby zwierze pospacerowało, załatwiło swoje potrzeby i napiło się wody. 

Powyższe zalecenia dotyczą również najmniejszych zwierząt, w tym chomików, królików, świnek morskich i innych myszy. Bardzo małe klatki lub transportery, których nie da się usztywnić za pomocą fotela, przypina się na tylnym siedzeniu pasem bezpieczeństwa. Przewożenie ich w pudełeczku nie jest dobrym pomysłem, ze względu na ich bezpieczeństwo. Małe zwierzątka są kruche i nawet pozornie niegroźna kolizja może znacząco wpłynąć na ich zdrowie, a nawet zycie (upadek z fotela, uderzenie w deskę rozdzielczą i inne).

Wszystkie powyższe zalecenia znajdują się na stronach dotyczących tresury i przewożenia zwierząt. 

Pamiętaj, że wszystkie wytyczne powstały na podstawie wieloletnich doświadczeń drogowych oraz z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, mających za zadanie chronić osoby przebywające w samochodzie w czasie podróży. 

W razie wątpliwości, jaki środek transportu wybrać dla swojego zwierzęcia, udaj się do najbliższego sklepu zoologicznego. Specjaliści na pewno Ci doradzą.

Szerokiej drogi! 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Jak przewozić dziecko w samochodzie?