<< Powrót do listy postów
blog-post image

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Jedziesz samochodem i nagle włącza się czerwona dioda! To już pora, żeby panikować czy dopiero ostrzeżenie, że zbliżają się motoryzacyjne kłopoty? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolek w pojeździe, sprawdź i jeździj spokojnie. 

Przed czym ostrzegają kontroli i jakiego koloru należy się wtedy spodziewać? 

Zielone – informują, że wszystko w porządku, pełnią funkcję przypominajki (np. włączone światła mijania).

Żółte/Pomarańczowe – sygnał ostrzegawczy, sugerujący, że kierowca lub właściciel pojazdu powinien podjąć jakieś działania (np. dolać płynu do spryskiwaczy, wymienić żarówkę, zapiąć pasy lub udać się do serwisu).

Czerwone – podobnie, jak na drodze, tak i w pojeździe oznaczają „stop”. Kolor czerwony sygnalizuje, że problem należy mierzyć w kategorii „poważny” i należy zatrzymać pojazd. Powodem mogą być kłopoty z silnikiem lub oponą. 

Poniżej lista najczęściej pojawiających się na desce rozdzielczej ostrzeżeń.

Samochód z kluczem – kolor żółty

Kontrolka sygnalizuje, że samochód traci moc i obroty, a silnik pracuje w trybie awaryjny. Powodem takiego stanu może być m.in.:

  • usterka świeć żarowych (dotyczy silników diesla),
  • problemy z ERG lub DPF,
  • problemy z rozrządem.

Akumulator – kolor czerwony

Jeżeli zauważysz, że kontrolka akumulatora się włączyła to znak, że bateria się nie ładuje. W tej sytuacji sprawdź, czy akumulator jest dobrze podpięty lub czy nie doszło do usterki. 

Symbol termometru (kontrolka płynu chłodzącego) – kolor czerwony

Ilekroć zobaczysz ten symbol, podejmij działanie, ponieważ to znak, że doszło do przegrzania się silnika. W tej sytuacji należy WŁĄCZYĆ OGRZEWANIE na najwyższy możliwy bieg, nawet jeżeli na dworze jest w tym czasie upał. Dzięki temu temperatura w silniku wróci do normy – a gdy tak się stanie, należy niezwłocznie zatrzymać pojazd i sprawdzić, dlaczego doszło do przegrzania. 

Kontrolka silnika (check engine) – kolor żółty

Silnik to serce pojazdu. W momencie, gdy włączy się czerwona lampka, należy zweryfikować, co próbuje przekazać nam samochód. Wbrew pozorom wcale nie musiało dojść do poważnej awarii. Najlepszym sposobem jest weryfikacja poprzez podpięcie do komputera diagnostycznego, który od razu wskaże, w którym miejscu znajduje się źródło problemu. Mimo że pojazd często jedzie dalej, bez większych przeszkód, zdecydowanie nie należy bagatelizować tej kontrolki. 

EPC (Electronic Power Control) – kolor żółty

Sugestia, że doszło do awarii związanej z elektryką w Twoim pojeździe i może dotyczyć m.in.:

układu wtryskowego,

temperatury cieczy chłodzącej,

świateł stopu,

układu sterowania silnika.

Oczywiście powody mogą być przeróżne, a źródło wcale nie bardzo poważne, dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do swojego mechanika. 

Szyba z wycieraczką – kolor żółty 

W momencie, gdy pojawi Ci się ten symbol, to znak, że wkrótce skończy Ci się płyn do spryskiwaczy. Jeżeli wybierasz się w długą trasę, zadbaj o komfort swojej jazdy – nigdy nie wiadomo, jakie warunki pogodowe lub przygody na drodze Cię spotkają. 

Trójkąt z wykrzyknikiem – kolor czerwony

Gdy na desce rozdzielczej zobaczysz ten symbol, przeklinaj komputer pokładowy, aby wyświetliła Ci się informacja, gdzie występuje błąd. W zależności od tego, co wyczytasz, podejmij działania sam lub udaj się do swojego mechanika samochodowego. 

Poduszka powietrzna – kolor żółty

Z reguły włącza się wtedy, gdy wyłączymy poduszkę powietrzną lub dojdzie samoistnie do jej odłączenia. Świeci się również wtedy, gdy jej brakuje. 

Uważaj na nieuczciwych handlarzy. Są tacy, którzy potrafią poprzepinać kable w taki sposób, aby symbol poduszki powietrznej zgasł po włączeniu silnika, mimo że w pojeździe nie ma poduszki lub poduszek (ponieważ samochód brał udział w kolizji drogowej, podczas której wybuchły). Przeczytaj więcej w naszym artykule „Poduszki powietrzne – najważniejsze informacje”. 

Kupujesz samochód, ale martwi Cię którakolwiek z niegasnących kontrolek? Sprawdź pojazd przed zakupem na wybranej Stacji Kontroli Pojazdów lub zleć tę usługę ekspertowi – zdalnie lub lokalnie. Sprawdź dostępne oferty: LokalnyDiagnostaPL