<< Powrót do listy postów
blog-post image

Różnica między kolizją a wypadkiem

Pojęcia, które niezwykle często mylą się kierowcom, to kolizja i wypadek. Różnica jest zasadnicza i zdecydowanie warto ją znać, zwłaszcza w momencie, gdy dzwonimy po wybrane służby porządkowe czy medyczne. W niniejszym artykule znajdziesz obie definicje.

Na polskich drogach stosuje się definicje zawarte w Zarządzeniu nr 31 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 października 2015 r. w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych oraz w Zarządzeniu nr 40 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych. Warto się z nimi zapoznać i mieć świadomość ewentualnych konsekwencji karnych, ponieważ każda z definicji ma swój paragraf lub podpunkt w kodeksie karnym lub wykroczeń.

Definicje ogólnie stosowane w przepisach

Wypadek lekki 

Nie stwierdzono ofiar śmiertelnych ani osób, które odniosły jakieś obrażenia, ale co najmniej jedna osoba została lekko ranna.

Wypadek ciężki 

Nie stwierdzono ofiar śmiertelnych, ale co najmniej jedna osoba została ciężko ranna.

Wypadek śmiertelny

Śmierć poniosła co najmniej 1 osoba.

 

Wypadek drogowy

Zdarzenie drogowe, w wyniku którego stwierdzono przynajmniej jedną osobę ranną lub zabitą.

 

Kolizja drogowa

Zdarzenie drogowe, w którego skutek powstały tylko straty materialne. Kolizję definiuje się również jako stłuczkę.

W kodeksie karnym nie znajdziemy definicji kolizji. Sprawca zdarzenia drogowego odpowiada za swój wyczyn na podstawie zasad zawartych w Kodeksie wykroczeń i po zdarzeniu ewentualnie zostanie ukarany grzywną (mandatem). A gdyby okazało się, że prowadził pojazd w stanie nietrzeźwym, spotka go surowsza kara, w tym najpewniej rozstrzygnięcie sprawy przed sądem oraz zatrzymania dokumentu upoważniającego do dalszej jazdy.

KOLIZJA

W przypadku, gdy dojdzie do kolizji, podczas której nikt nie doznał obrażeń, nie musisz wzywać policji, wystarczy spisać stosowne oświadczenie. Zapoznaj się z instrukcją: Jakie czynności trzeba wykonać po stłuczce.

Zdarzają się przypadki, w których żaden z uczestników ruchu nie chce przyznać się do winy spowodowania kolizji – wtedy wizyta służb na miejscu jest niezbędna. Po wysłuchaniu wyjaśnień uczestników ruchu, decydują, kto zawinił. Jeżeli sprawca wciąż nie poczuwa się do odpowiedzialności, sprawa zostaje skierowana do sądu i tam zostaje rozstrzygnięty spór. W czasie trwania sprawy sądowej żaden z uczestników kolizji nie uzyska odszkodowania z tytułu OC sprawcy.

WYPADEK

Inaczej ma się sytuacja, jeżeli doszło do wypadku. Wtedy wezwanie służb porządkowych i medycznych jest obowiązkowe! Ponieważ zachodzą podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa, w tym nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Po wypadku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz ustalić, jak do niego doszło. Policja robi zdjęcia, analizuje ślady, sporządza notatki, pogotowie zajmuje się rannymi lub zabitymi, natomiast straż pożarna usuwa skutki, takie jak wycieki oleju na drogę.

Dzwoniąc pod 112, należy podać liczbę rannych oraz mniej więcej określić zakres ich obrażeń. W przypadku wyskoku adrenaliny, wysokiego poziomu stresu i braku koncentracji, postępuj zgodnie z instrukcją, jaką podaje Ci dyspozytor. Staraj się rzeczowo odpowiadać na zadawane pytania.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Włącz światła awaryjne oraz rozstaw trójkąty.

W przeciwieństwie do kolizji, w razie wypadku nie przestawiaj samochodów! Ponieważ usunięcie szkód na własną rękę mogłoby spowodować niecelowe zatarcie śladów, utrudniających śledztwo policji.

—————————————

Kupujesz pokolizyjny lub powypadkowy samochód? Sprawdź przed zakupem, korzystając z usług diagnostów dostępnych na naszej stronie: Lokalny Diagnosta