<< Powrót do listy postów
blog-post image

Najczęstsze usterki w używanych pojazdach

Wiesz, jakie są najczęstsze usterki w używanych samochodach? Nasze doświadczenie motoryzacyjne wskazuje na to, że wiele napraw pozakupowych jest powtarzalnych. Sprawdź poniższy artykuł, żeby wiedzieć, o co w przyszłości zapytać sprzedawcę podczas oględzin samochodu, który Cię interesuje.

Klimatyzacja jest jednym z takich elementów – a naprawa? Często bardzo droga. Jeżeli występuje jakaś nieszczelność, do wymiany mogą być wszystkie części związane z układem, co kosztuje przynajmniej kilka tysięcy złotych. Do układu klimatyzacji należy: chłodnica, zbiornik, filtr, osuszacz, kompresor – sprężarka oraz pompa, parownik. Oprócz tego trzeba ją regularnie czyścić (przynajmniej raz w roku), tj. ozonować i odgrzybiać, a także uzupełniać gaz. 

ABS – uszkodzony ABS to zmora. Jeżeli nie potrafisz hamować pulsacyjnie, w zimie auto będzie zachowywało się jak na lodowisku, przy nawet lekkim hamowaniu. ABS jest czujnikiem prędkości koła, inaczej: obrotowej i należy do jednego z ważniejszych systemów bezpieczeństwa w pojeździe. 

Turbosprężarka – stosunkowo często samochody sprzedawane są z uszkodzoną turbosprężarką, a ich naprawa lub regeneracja jest bardzo droga i zaczyna się od 1 500 zł. Niestety jest to jeden z elementów w pojeździe, które wymaga opieki, tj. niezaniedbywania w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów, np. charakterystycznego szarego dymu. Znaczenie ma także eksploatacja pojazdu przez jego poprzedniego właściciela, styl jazdy oraz informacja czy olej był regularnie wymieniany. 

Wspomaganie układu kierowniczego – próbowałeś kiedyś jeździć bez tego? W bardzo starych samochodach to norma, ale w nowszych duże nieudogodnienie. A parkowanie? Siłownia przy tym to nic strasznego! Chyba że jeżdżąc, jednocześnie chcesz zrobić trening rąk i brzucha, wtedy dokonaj transakcji i jeździj. Myślimy jednak, że wolałbyś tego uniknąć, zatem kupując samochód, sprawdź, czy z układem kierowniczym nic się nie dzieje, ponieważ naprawa w zależności od rocznika samochodu waha się pomiędzy 700 a 3 000 zł. 

Radio – wydaje się, nic takiego. Ale powodem niedziałania radia, często połączonego z nawigacją, może być poważna usterka elektroniczna. Oczywiście i tu wiele zależy od tego, z jakiego rocznika jest samochód, niemniej jeżeli widzisz czarny ekran zamiast panelu sterowania, powinna zaświecić Ci się czerwona lampka. Samochód jest jak organizm – aby działał poprawnie, wszystkie jego części muszą być sprawne. Jeśli doszło do uszkodzenia elektroniki lub zwykłego zaniedbania (wiesz, jak to bywa: „Nie pojadę dziś do mechanika, ponieważ nie mam czasu, załatwię to jutro” – a „jutro” przeciąga się o kolejne tygodnie), a może przy okazji innej naprawy doszło do niespodziewanej awarii w tym obrębie, konsekwencje mogą być bardzo drogie, weź to pod uwagę i koniecznie dopytaj sprzedawcę o szczegóły i historię pojazdu. 

"Drobne naprawy" – znajome? Podczas transakcji najpewniej usłyszysz, że w używanym samochodzie zawsze jest coś do naprawy – sprawdź co dokładnie, żeby się nie okazało, że "drobne" naprawy przewyższają wartość pojazdu! Trochę Ci pomożemy. Elementami, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas oględzin pojazdu, są:

  • ostatnia data wymiany oleju i filtrów,
  • ogólny stan opon (czy nadają się jeszcze do jazdy)
  • silniczki wycieraczek (same wycieraczki nie są drogie, ale jeżeli doszło do uszkodzenia ich siły napędowej, licz się z kosztami),
  • wgniecenia pojazdu (szczególnie w części górnej – dach, oraz dolnej – progi),
  • tarcze hamulcowe (o ile klocki wymienisz stosunkowo tanio, o tyle wymiana tarcz zaczyna się od trzech zer w kwocie, ponieważ zazwyczaj podczas jednej wizyty w warsztacie robi się obie strony).

I ostatni równie ważny element – szyby. Dzięki dokładnym oględzinom szybko zweryfikujesz, czy „bezwypadkowy” opis samochodu rzeczywiście jest prawdziwy. Nawet podczas mniejszych stłuczek lub kolizji drogowych szyby lubią się wykruszyć, a właściciele najczęściej wymieniają tylko tą jedną stłuczoną, aby zaoszczędzić koszty. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podczas oględzin, dzięki czemu kupisz sprawny pojazd!

A jeżeli nie czujesz się w tej dziedzinie zbyt pewnie i potrzebujesz wsparcia eksperta, przejrzyj oferty usługodawców na naszej stronie lokalnydiagnosta.pl.